Balkán tour – 1. díl

Tatry jsem zvládla, takže jsme mohli vyrazit na naší další dobrodružnou dovču. A to na Balkán! Sranda nám začala už na letišti, když jsem zjistila, že mám rozlepenou občanku a nechtěli mě pustit přes pasovou kontrolu. O tom, jak mi nakonec Filda musel občanku lepit bílkem na letištních záchodech, jste si už mohli přečíst zde  Čím zaručeně slepíš občanku! . Myslím, že v tu chvíli nám oběma bylo jasný, že společně zažijeme ještě spoustu (dobro)družných chvil.

Prvních pár hodin v Dubrovníku jsme strávili praním mého oblečení, protože mě samozřejmě nenapadlo nic lepšího, než si s sebou do krosny přibalit opalovací krém ve spreji. Krosna + letadlo + krém ve spreji = exploze (radost se mnou cestovat). Náladu nám ovšem zvedla procházka městem při západu slunce a následné popíjení místního piva Ožujsko v přístavní hospůdce.

Dubrovníkdsc_0820

Odpočatí a plní energie jsme druhý den ráno nasedli na autobus a vydali se do 150 km vzdáleného Mostaru. Po pár hodinách cesty, jsme konečně dorazili na místo. Na nádraží nás oslovila milá paní, která nám nabídla ubytování a protože jsme dopředu žádné ubytování zajištěné neměli, rádi jsme nabídku přijali. Posilněni lahodnou, tradiční, tureckou kávou, kterou nám paní domácí uvařila, jsme se vydali do ulic krásného Chorvatsko – muslimského města.

Mostardsc_0877

DSC_0847.JPG

Mostar byl těžce zasažen válkou v letech 1992 – 95. V roce 1992 na město zaútočila Jugoslávská lidová armáda ovládaná Srbskem a Mostar byl obléhán 18 měsíců. Spojeným silám bosenských Chorvatů a muslimů se ale povedlo Srby z města vytlačit. Na každém rohu na vás dýchá válečná atmosféra města a na spoustě budov jsou stále vidět díry od kulek.

dsc_0848

Nejnavštěvovanější památkou v Mostaru je jednoznačně Starý most, který vede přes řeku Neretvu. Již od roku 1664 se zde konají pravidelně závody ve skocích do vody a jsou velmi oblíbené. Mostarští skokani jsou také výborní herci, své obecenstvo napínají tak dlouho, dokud jim za skok nezaplatí. My jsme si pohled na skok vychutnávali z bezpečné vzdálenosti břehu řeky.

Hloubka řeky Neretvy pod mostem je pouhých 5 metrů.1

dsc_0910

Ještě silněji na nás ovšem zapůsobilo hlavní město  Sarajevo, do kterého jsme zavítali následující den. Multikulturní město ve kterém se mísí islám, judaismus a křesťanství vás pohltí. Je to jedno z mála měst na světě, ve kterém stojí v jedné čtvrti pravoslavný kostel, mešita i synagoga.

Západ slunce nad Sarajevem1

Nejznámějším mostem je Latinský most, u nějž došlo v roce 1914 k atentátu na Rakouského – Uherského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este. Atentát byl pouhou záminkou k vyhlášení války Srbsku Rakousko Uherskem a je považován za jednu z příčin první světové války.

dsc_1038

Další tragickou událostí bylo obléhání města Bosenskými Srby, které trvalo celých 1 200 dní (téměř čtyři roky).Jedná se o nejdelší obležení města v dějinách moderních válek. Během obléhání přišlo o život více než 11 tisíc lidí a zhruba čtvrtina budov ve městě byla zničena.

Muslimský hřbitov 1

Většina poničených budov byla opravena a v roce 2014 se Sarajevo stalo evropským hlavním městem kultury. I přes tyto tragické události, které městem otřásly, jsou občané Sarajeva velmi usměvaví a milí lidé. Turisté jsou zde vítaní a všude, kam jsme přišli, jsme se setkali s pohostinností, která je velmi typická pro balkánské země.

Celé město je protkáno krásnými místy, ale jako správní Češi jsme se nejlépe cítili v dřevem vykládané pivnici místního pivovaru, která se jmenuje Sarajevská Pivara a vyrábí pivo Sarajevsko. Dali jsme si pořádný dlabanec, ochutnali místní pivní nabídku a poté usínali spokojení s plným břichem.

dsc_1030

Sarajevem pro nás končí ta pohodlnější část cesty, brzy ráno se vydáváme maršutkou do vesnice Tjentište.

Přesně v tomto místě začínají dny, které jsou plné potu, slz, puchýřů, záchvatů paniky a nekontrolovatelné hysterie, štěstí, nečekaných přívalů radosti, smíchu a také období pod stanem, bez hygieny a občas i bez jídla.

Čeká nás nejen výstup na hory Maglic (2386 m.n.m) a Bobotův Kuk (2523 m.n.m), průzkum ledovcové jeskyně (Ledena pečina), nekonečná cesta do národního parku Durmitor, ale také krásy okolí Černého jezera, západy slunce nad Kotorským zálivem a spoustu krásných chvil na našem společném putování.

dsc_1139

A protože je toho opravdu hodně, co vám ještě chceme napsat a víme, že nikoho nebaví číst dlouhé články, rozdělili jsme naší Balkán tour na tři části. Takže pokračování bude příště 🙂

 

2 thoughts on “Balkán tour – 1. díl

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s