Jaké je to studovat v Seoulu?

Verčo, jak si se vůbec ocitla v Seoulu? A jak dlouho plánuješ zůstat?

Ocitla jsem se tu přes stáž, která mi byla přidělena Akademií Výtvarných umění, kde normálně studuji…. Celkem tu budu skoro pět měsíců, což už teď vnímám, že není úplně moc (jsem tu necelých 14 dní :D).

A proč zrovna Jižní Korea?

Původně jsem chtěla do Rio de Janeira, ale vzhledem k jejich politické situaci to nebylo úplně možné, ne teda že by v Koree ta situace byla jiná (včera tady svrhli prezidentku). Tedy vzhledem k tomu, že jsem nemohla do Rio de Janeira, tak jsem řešila kam jinam (musela jsem si vybrat ze seznamu). Korea byla poměrně jasná volba… Chvíli sem zvažovala Izrael, ale přeci jen žít nějakou dobu v jednom z nejrychleji se rozrůstajícím městě, je něco co by se mi nemuselo už jen tak zadařit… Navíc miluju Asii… Dneska jsem ráda, že jsem tady (v Seoulu) a ne v Rio de Janeiru…

IMG_5458

Můžeš nám malinko přiblížit program, díky kterému si mohla vycestovat? Jaká kritéria si musela splňovat?

Moje škola nabízí dva programy, jeden je všem známý erasmus. Přihlásila jsem se do Rio de Janeira a Indonesie, odevzdala jsem portfolio a všechny potřebné materiály, pak mě vybrala komise. Pak již zmíněné problémy s Riem a tak jsem tu:) Škola mi dala finanční příspěvek, který není teda nějak veliký, vzhledem k cenám v Seoulu, ale pokrylo to základní výdaje (letenka, kolej, vízum, atp.) Poté jsem ještě žádala Hlávkovu nadaci o příspěvek, který jsem následně obdržela… Ale finančně je to poměrně náročné….

Jsou rozdíly mezi českým a korejským stylem výuky? Jací jsou profesoři?

Největší rozdíl je ten, že Korejci své vzdělání dávají na první místo, tedy v deset večer jsou kavárny narvány lidmi, kteří se učí… Angličtinu zde učí rodilí mluvčí, všichni od rána do večera makaj… Škola je otevřená 24 hodin denně 7 dní v týdnu (stejně tak restaurace a kavárny, krámky v okolí univerzit). Máme tu hrozný support v tom co se můžeme naučit, například v úterý mám hodiny foukání skla. To bych si normálně asi nezkusila. Na druhou stranu ateliéry jsou šílený. Každý má přibližně 2m2 což je fakt málo oproti Praze. Styl výuky nemůžu úplně posoudit. Všeobecně je základní problém angličtina, takže komunikuješ rukama a nohama aby jsme si vysvětlili jak to s tím sklem vlastně je 😀 Jinak jsou všichni hrozně milí a hodní. Moje hlavní profesorka žila několik let v New Yorku, našli jsme poměrně rychle společnou řeč. Snaží se nás seznámit s uměním v reálném světě. Pozvala nás na její vernisáž, poté následovala obrovská večeře na kterou nás pozvala. Bylo to super. Hodně místních známých umělců a tak, ale všeobecně je tvrdá. Dostáváme takovou permanentní sodu, třeba i za blbě otitulkované obrazy 😀 Ale jsem ráda, že si mě vybrala…

IMG_5621

IMG_5616

Jak probíhá tvůj studijní den?

Můj studijní den je zatím dost o ničem. Moje škola nemá kreditový systém, takže mám jen čtyři předměty, z toho jeden je korejština. Do teď nemám své místo v ateliéru neboť jsem odmítla pracovat na chodbě, takže se snaží mi najít místo. Přeci jen už sem v pátém ročníku a nehodlám tady šudlat věci s prvákama… Takže můj den vypadá tak, že vstanu, jdu se projít po okolí (moje škola je uprostřed lesa a její součástí je i malý budhistický chrám), pak si dojdu na jídlo (obrovský problém vzhledem k tomu že nejím maso) a pak jdu na nějakou přednášku nebo třeba jedu do centra a tam se toulám. Všeobecně mám dost volna, což mi dává dost šancí poznat město, ale zároveň i pracovat na svých věcech. Musím totiž splnit i ročník na Akademii Výtvarných Umění, tedy poslat ‘’domů’’ obrazy na závěrečnou školní výstavu. A protože jsem se bála, že bych zahálela, tak jsem si domluvila stáž v Českém Centru Seoul, kde mám převážně home office, ale stejně chci tomu obětovat poměrně dost času… Také nadále spolupracuji na projektu Petrohradská kolektiv, který máme v Praze a který si teď žije beze mě, ale co nevidět mám v plánu pracovat na dálku i na tomhle:)

workshop o foukání skla, který přijel udělat neznámý AmeričanIMG_5600

Máš čas i na cestování po okolí?

Času mám hodně, školu mám reálně dva dny v týdnu (celé úterý, středa odpoledne a pátek dopoledne). Problém jsou místní ceny. Takže mám určitě v plánu jet na Jeju (džedzu) místní ostrov, který je opravdu nádhernej a pak se uvidí co se mi připlete do cesty. Zatím je tu hrozná zima, takže se courám spíš po Seoulu. Přeci jen tu žije 12 miliónů lidí a je neustále co objevovat. Hned za Seoulem začíná národní park, takže v nejbližších dnech se chystám tam. Taky určitě pojedu na pár dní do Tokia, což je teda ještě dražší, takže cestovat nebudu asi ani po Japonsku, ale Tokio si nemůžu nechat ujít, když už jsem tak blízko.

Po skončení programu se chystáš hned domů nebo budeš ještě cestovat?

Omylem tu zůstávám ještě tři týdny, tak uvidíme… Zatím tu žiju ze dne na den a bez plánů. Vše bude asi záviset na mé finanční situaci, ale jedna z variant je již zmíněné Japonsko a nebo kdybych už opravdu neměla peníze, tak se podívám na Filipíny, kde je hodně levně, ale ráda bych projela trochu Koreu, přeci jen je to nádherná a celkem neznámá země… Hory, moře, pláže… Tradice…. To je vlastně asi tady to nejzajímavější jak se současnost a věci kolem ní míchají s tradicí. Nikdy mi to nepřestane překvapovat.

 

Klasická Seoulská uličkaIMG_5162

Všichni mají u domů nádoby na Kimchi
IMG_5211

Milují kořenyIMG_5228

A řasyIMG_5225

Centrum designu od Zaha Hadid, která už umřela, ale je to jedna z nejslavnějších architektek na světěIMG_5293

Park před kolejí, všechny stromy ve městě jsou obalené slámou kvůli ziměIMG_5357

Můj školní kabát, co sem si koupila abych nezmrzlaIMG_5371

Hodně míst v Seoulu bylo postaveno dřív než tu lidi začali používat auta, ted doslovně milimetrové uličkyIMG_5380

Rekvizity k protestům kvůli svrhnutí prezidentkyIMG_5425

PalácIMG_5505

IMG_5471

Výhled na Seoul-předměstíIMG_5587

Prostituce je tu nelegální, ale tohle je bordel 😀IMG_5624

Blíží se Buddhovo narozeninyIMG_5538

Část moji univerzity- pohled z hlavní budovy (kde je třeba i design) a koukáme na budovu divadla, naše škola je propagována jako místo myslitelů, kde se střetává kultura s normálním životem, mládí se stářím, nové s tradičním atp. Takže tam chodí dost lidí z okolíIMG_5555

IMG_5579

Vernisáž mé profesorky Yoo HyunmiIMG_5610

Ilustrace 😀 Před odletem sem si koupila grafický tablet :D:D:Dtempel

Veronika Gabrielová (24 let)

2015 – nyní: Akademie výtvarných umění, ateliér Kresba, prof. Jiří Petrbok

2012 – 2015: Akademie výtvarných umění, ateliér Malba, prof. Martin Mainer

2012: Embassy CES, New York

2006 – 2012: Střední umělecko – průmyslová škola Plzeň – Zámeček, obor užitá malba

Spolupracuje na projektu Petrohradská kolektiv http://www.petrohradskakolektiv.com/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s