Vodopády všude, kam se podíváš

Vodopádů na Islandu najdete opravdu hodně. Gullfoss, Skógafoss, Seljalandsfoss, Dettifoss, Godafoss, Svartifoss…ano koncovka foss znamená v islandštině vodopád.

V tomto článku najdete informace o některých vodopádech, které leží na  jihu ostrova.

Pravděpodobně nejznámější vodopád Gullfoss (Zlatý vodopád), ležící v jihozápadní části Islandu na řece Hvítá, tvoří dvojitá kaskáda. V první fázi je spád 11 metrů a v druhé 22 metrů. U vodopádu stojí památník na počest místní rodačky Sigrídur Tómasdóttir, která Gullfoss zachránila. Na počátku minulého století měli zahraniční investoři v plánu využít přírodní síly vodopádu k výrobě elektrické energie. Sigrídur se proti tomu postavila a dokonce vyhrožovala, že spáchá sebevraždu. Díky ní investoři odstoupili, stát odkoupil pozemky a vodopád se zachoval.

 

Gullfoss 1

Další známý a nádherný vodopád Seljalandsfoss (Vodopád prodané země) se nachází asi 30 km od vesničky Skógar. Měří přibližně 65 metrů a padá z útesu do malého jezírka. Jeho zvláštností je, že podél skalní stěny vede cestička, po které ho můžete celý obejít a prohlédnout si ho z vnitřní strany. Akorát nezapomeňte na pláštěnku, protože troše vody neuniknete.

Seljalandsfoss2

Nasednete do auta (nebo si nějaké stopnete jako my) a za 30 minut jste od Seljalandsfossu u vodopádu Skógafoss (Lesní vodopád). Vedle vodopádu se po pravé straně nachází schodiště, po kterém můžete vystoupat nahoru a před vámi se rozprostře nádherný výhled po okolí. Skógafoss měří 62 metrů a je široký 25 metrů. Můžete zde postavit stan a kempovat přímo u vodopádu.

 

Skógafoss3

Na jihovýchodě ostrova v národním parku Vatnajökull padá dvacetimetrový vodopád Svartifoss (Černý vodopád). Jeho stěny patří vyhaslé sopce, z jejíhož kráteru stéká voda po čedičových sloupcích. Působí to úchvatně a budete mít pocit, že před vámi stojí opravdové přírodní varhany. Národní park nabízí zázemí kempu a informační centrum a můžete se odtud vydat po mnohých turistických trasách.

 

Svartifoss4

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s