Vyřiďte si vízum a jeďte!

Jaký styl cestování ti vyhovuje nejvíce? Slow travel, kdy odjedeš na delší dobu do dané země, ve které pracuješ nebo klasická „dovolená“, kdy jsi na cestách kratší dobu?

Určitě preferuji slow travel. I proto jsem si vybral zrovna ty lokality, které jsem si vybral. Když zůstane člověk v dané zemi delší dobu, má více času a možností poznat místní zvyky, kulturu, chování lidí… lépe se „vžije do systému“. Je to samozřejmě lepší i na prozkoumávání různých míst, o kterých vědí převážně jen „místňáci“. Člověk zjistí až po několika týdnech, jak všechno vlastně funguje a jestli by se mu líbilo zůstat třeba i na delší dobu. Po týdnu na „válecí dovolené“ nevíte vůbec nic.

DCIM130GOPRO

 

Cestuješ raději sám nebo v partě?

Vždycky jsem si myslel, že raději budu chtít cestovat sám, protože se člověk nemusí na nikoho ohlížet, dělat kompromisy, je jednodušší stopovat, dostat se do nějaké jiné skupinky lidí, ale opak je pravdou. Je strašně důležité s někým sdílet zážitky. Když vyšplháte na nějakou horu odkud je dokonalý výhled a nemáte se s tím v danou chvíli s kým podělit, je ta radost poloviční. I historkám se zpětně zasmějete mnohem více, když na ně vzpomínáte s lidmi, se kterými jste je prožili. Kamarádům doma u piva to prostě tak podat nejde. Nějaké momenty se musejí jednoduše zažít a v partě je těch momentů vždycky tak nějak víc.

Při cestování ve skupince je plusem nevyhnutelně i cenová stránka, a to zejména v dražších lokalitách, kde se dá ušetřit nemalý peníz. Ušetřené finance pak můžete utratit za cestování v dalších místech.

DCIM129GOPRO

Tvoje první větší cesta vedla do Kanady. Proč zrovna tam?

To je jednoduchý. Věděl jsem, že tam byl rok přede mnou kámoš, tak jsem se ho zeptal, jestli by neměl nějaké kontakty na práci. Po výměně pár emailů bylo jasno. V tu chvíli mi bylo jedno, jestli vypadnu na Sibiř, do Chile nebo zrovna do Kanady, hlavně se zdekovat, co nejdál to šlo.

DSC00209

DSC05040

Máš nějaké praktické tipy a rady do začátku pro ty, kteří by chtěli pracovat v Kanadě? Bylo pro tebe těžké sehnat práci?

Vyřiďte si vízum a jeďte. V létě je práce naprosto všude. My jsme nakonec vystřídali asi sedm různých pracovních pozic. To je to nejlepší, co může člověk udělat. Získáte nové kontakty, přiučíte se jinému oboru, zažijete nové věci. Kluci to mají trošku jednodušší z hlediska práce. Manuální činnost seženete hned – ideální i pro začátečníky s angličtinou – naučí vás pár základních slovíček a dál už jenom makáte jak šroub 😀 Hlavně je důležité nebát se zkusit cokoliv nového. Zdokonalíte se v průběhu.

Jinak, na veškeré praktické rady a sumář, na kolik vás tahle pracovní dovolená vyjde, můžete nahlédnout na našich stránkách Pracestaci. V průběhu se snažíme dávat dohromady články z míst, kde jsme byli, ale času je málo a jde to pomalu, základní info ale dostane každý.

DCIM100GOPROGOPR3446.

Po Kanadě následovala Aljaška? Jaké byly tvoje první pocity z této drsné země?

V mezidobí jsem byl ještě párkrát na západním pobřeží USA – převážně v San Franciscu. Aljaška následovala až později.

Vždycky mě zarazí, když někdo řekne drsná země. Já spíš používám přirovnání – ráj 😀 Drsné to může připadat někomu, kdo žije celý život ve velkoměstě a neumí si ani vyměnit žárovku, ale pro „normálního člověka“ je to krásný únik od civilizace. Domky jsou (mimo velká města jako Anchorage apod.) rozstrkané mezi stromy v lese, aby se dalo lépe spát, když je přes léto polární den. Sousedé jsou od sebe vzdáleni minimálně několik kilometrů, každý je tedy převážně odkázán sám na sebe, a proto správný Aljaščan má plné auto a garáž nářadí a nikdy nikoho nenechá ve štychu. Příroda je nespoutaná, ohromující, úchvatná, ale rozhodně ne drsná. Vždyť v létě je tam snad větší teplo, než tady u nás. Na Aljašce všechno skvěle funguje, a možná právě proto, že v tomhle koutu země ještě člověk nepřevládá nad přírodou a zatím se ji nesnaží ani nijak měnit, je to tak dokonalé.

DSC05238

Je nutná znalost jazyka?

Prvně jsem odcestoval jako začátečník, který si myslel, že má nějaký základ z gymplu. Kanaďané mě pěkně vyvedli z omylu. První měsíc jsem jenom kýval a na všechno odpovídal „yes“. Takže večerní šprtání bylo nezbytností. Ale všichni se vám snaží pomoci pochopit, jak to jenom jde, takže když se člověk přestane bát a začne mluvit, je vyhráno. Domluvíte se bezpečně všude. Problém nastal až v Asii, kde je vám většinou angličtina platná, asi jako mrtvému zimník. Tam jsme zase využili zkušenosti s pantomimou ze hry Activity. I přes menší jazykové bariéry jsou ale lidé po celém světě nakloněni k jakémukoliv způsobu dorozumívaní.

DSC09029

Jezdíš i do teplých krajin nebo jsi věrný severu?

Jelikož jsem za poslední dva roky měl zimu jen dva týdny, když jsem si chtěl zalyžovat v Kanadě, tak jsem si nějak přivykl na teplo a trošku se bojím, jak bude vypadat zima tady v ČR. Většina zemí, které chci navštívit je od rovníku ale trošku vzdálená, to je pravda.

DSC07428

Jaký dopravní prostředek upřednostňuješ na cestách?

Samozřejmě komfort je pro většinu lidí na prvním místě. Já to tak ale nikdy neměl:D Je jedno jak, hlavně se nějak dopravit. Cestovali jsme snad vším, ale hodně jsem si zamiloval náš dopravní prostředek z Nového Zélandu, kterým byla kempovací dodávka. Člověk pobere spoustu věcí, ale také se v noci může perfektně vyspat na letišti skoro 2×2 metry. Ani tak ale člověk neztrácí každodenní kontakt s přírodou.

Úplně jiný rozměr cestování jsem poznal tohle léto, kdy jsme s kámošema vyrazili na dva týdny na motorkách do Ruska. Větší svobodu asi člověk těžko zažije! S tímhle dopravním prostředkem zjistíte, že toho k životu moc nepotřebujete, všechno se vám vejde na sedačku za vámi.

Ale vcelku mi nevadí nic. Cestuji, čím se dá, tedy, když to má motor. Na kole by mě nikdo nedostal za hranice Plzeňského kraje 😀

Přemýšlel jsi někdy o tom, že by ses do nějaké země odstěhoval natrvalo?

V každé zemi, ve které jsem byl, jsem si zkoušel představovat, jaké by to bylo, kdybych tam zůstal žít. Mám tři kandidáty – Kanada, Nový Zéland a Aljaška. Když teď nad tím tak přemýšlím, tak mají tyhle tři země hrozně společného. Krásná příroda – jezera, hory, přístup k moři, čtyři roční období, dobrá ekonomika, super lidi, možnost žít izolovaně, ale přitom mít na dosah vše potřebné. Pro nás, Čechy, je to trošku složitější s veškerým papírováním, povolením, vízi, atd., ale když překonáte tyhle strasti, nic vám nestojí v cestě za splněným snem a životem v ráji.

DSC02060

Určitě si během svých cest potkal spoustu zajímavých lidí. Inspiroval tě někdo z nich svým životním příběhem?

Jeeeeeežiš, těch bylo. Po světě cestuje hrozně moc zajímavých a zkušených lidí. Mně ale vždycky vyskočí v hlavě tři lidé, kteří hodně dotvořili moji osobnost a pohled na svět. Asi není náhoda, že všichni z nich jsou (nebo většinu života strávili) v jedné z výše uvedených zemí. Davidův, Goeffův a Vincův životní příběh by byl každý na vlastní román a nemá smysl je tady převyprávět. Jsou to silné příběhy a jsem strašně moc rád, že jsem se jimi mohl inspirovat a vzít si od těchto lidí cenné rady a poučení do zbytku života.

Jak se připravuješ na cestu?

Snažím se, abych se toho o zemi, do které chci jet, moc nedozvěděl. Rád se nechám překvapit, jak přírodou, tak lidmi. Nerad vyrážím s nějakými předsudky, několikrát už mě příprava zklamala, a tak raději vyrážím do neznáma. Místní vám potom stejně řeknou, jak vše doopravdy je a provedou vás po místech, která ani na Googlu nenajdete 😉

Balím si s sebou jen to nejnutnější. Poslední trip, který trval dva roky, jsem nepotřeboval více věcí, než co se mi vešly do 45-ti litrové krosny a prošly skenery pro příruční zavazadlo na palubu letadla. Když se vám například ztratí trekové boty v Laosu, seženete v průběhu cesty jiné, vždy se dají potřebné věci dokoupit, jen na vás v sandálech po příletu do Prahy budou lidé koukat v 5 stupních dost divně 😀

61

 

A co ženy? Je vůbec možné při tomto životním stylu mít dlouhodobější vztah?

Bohužel nebo možná bohudík nejde. To byl jeden z prvních důvodů, proč jsem vlastně začal cestovat. Někdy je prostě nejjednodušší utéct od všeho přes půl světa. Se mnou je to ještě složitější. Když se vydám na cestu, s nikým si moc nepíšu, ruší mě to při vstřebávání nových vjemů a nebaví mě každému psát, co jsem kde viděl, dělal, zažil. Když tam ten člověk s vámi není osobně, nemůže to pochopit, a tak mi to přijde jako ztráta času. I tohle možná trochu přispělo k tomu, že mi bylo nejlépe v zemích, kde nebyla možnost denně se připojit na internet a člověk se nezaobírá zprávami ze světa, problémy, které se řeší doma a jednoduše žije přítomným okamžikem.

Tvoje plány do budoucna?

Vytvořit si nějaké lepší zázemí, zajistit se a cestovat dál. Ale už v lepším stylu, než the LOWest COST 😉

XIAOYI

Víme, že nejsi moc velký fanda sociálních sítí a nemáš fb ani instagram. Je ale možné si někde prohlédnout tvé fotky z cest?

Tyhle věci mě fakt s****! Na nějakém super místě si lidé udělají selfie a HNED to postujou na nějakou z těchhle stránek. Nehledě na to, že tráví více času psaním si s rodinou a kamarády od kterých na chvíli utekli, místo toho, aby si užívali TEĎ A TADY. Vím, že s tímhle záměrem nebyly ony stránky vytvořeny, ale lidé si to přebrali po svém a ničí některé destinace i tím, že prozrazují na sociálních sítích polohy míst, která by měla zůstat přístupná jen hrstce lidí, kteří rádi objevují.

Já začal dávat fotky od mojí první větší cesty na rajče (ollieman.rajce.idnes.cz), aby rodiče mohli vidět, kde cestuji a co zažívám. Od té doby se nic nezměnilo a líbí se mi tahle stránka i z ryze praktického důvodu, jako záloha fotografií.

Odkazy:

www.pracestaci.cz

Plzeň TV – Lifestyle

Zak TV

dav

sdr

edf

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s